Ero sivun ”Lemon Drop” versioiden välillä
ChiliWikistä
Siirry navigaatioonSiirry hakuun
(→Kuvat) |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
Rivi 1: | Rivi 1: | ||
'''Capsicum baccatum''' | '''Capsicum baccatum''' | ||
---- | ---- | ||
{| align="left" border="1" | |||
|align="center"|'''Kasvin koko''' | |||
|align="center"| | |||
|- | |||
|align="center"|'''Hedelmän koko''' | |||
|align="center"|4-7cm | |||
|- | |||
|align="center"|'''Hedelmän muoto''' | |||
|align="center"| | |||
|- | |||
|align="center"|'''Tulisuus''' | |||
|align="center"|Tulinen | |||
|- | |||
|align="center"|'''Maku''' | |||
|align="center"|"Sitruunainen" | |||
|- | |||
|align="center"|'''Käyttö''' | |||
|align="center"|Tuoreena, etikkasäilykkeessä... | |||
|- | |||
|align="center"|'''Kypsyminen''' | |||
|align="center"| | |||
|- | |||
|align="center"|'''Kukan koko''' | |||
|align="center"| | |||
|- | |||
|align="center"|'''Lehden koko''' | |||
|align="center"| | |||
|- | |||
|align="center"|'''Tukeminen''' | |||
|align="center"| | |||
|- | |||
|align="center"|'''Valon tarve''' | |||
|align="center"| | |||
|- | |||
|align="center"|'''Satoisuus''' | |||
|align="center"| | |||
|- | |||
|align="center"|'''Alkuperä''' | |||
|align="center"| | |||
|- | |||
|align="center"|'''Tuholaisherkkyys''' | |||
|align="center"| | |||
|} | |||
Lemon drop, toiselta nimeltään Hot lemon (Hot lemon-nimike on kaupan keksimä), on vihreästä keltaiseen kypsyvä tulinen lajike. Lemon dropin makua kuvataan, nimensä mukaisesti, sitruunaisena. Kaikki eivät löydä sen sitruunaista makua, mutta monet pitävät silti tätä hyvänä lajikkeena. Lajike on tulisempi (yleensä), kuin [[Aji Cristal]] tai [[CAP 220]]. Lemon drop sopii hyvin etikkasäilykkeeseen ja tuoreena. | |||
== Kuvat == | == Kuvat == | ||
[[Tiedosto:Lemon Drop kukka.jpg|left|thumb|350px|Lemon Drop kukka]] | [[Tiedosto:Lemon Drop kukka.jpg|left|thumb|350px|Lemon Drop kukka]] | ||
[[Tiedosto:Lemon Drop kypsänä.jpg|right|thumb|350px|Lemon Drop kypsänä]] | [[Tiedosto:Lemon Drop kypsänä.jpg|right|thumb|350px|Lemon Drop kypsänä]] |
Versio 8. marraskuuta 2010 kello 14.50
Capsicum baccatum
Kasvin koko | |
Hedelmän koko | 4-7cm |
Hedelmän muoto | |
Tulisuus | Tulinen |
Maku | "Sitruunainen" |
Käyttö | Tuoreena, etikkasäilykkeessä... |
Kypsyminen | |
Kukan koko | |
Lehden koko | |
Tukeminen | |
Valon tarve | |
Satoisuus | |
Alkuperä | |
Tuholaisherkkyys |
Lemon drop, toiselta nimeltään Hot lemon (Hot lemon-nimike on kaupan keksimä), on vihreästä keltaiseen kypsyvä tulinen lajike. Lemon dropin makua kuvataan, nimensä mukaisesti, sitruunaisena. Kaikki eivät löydä sen sitruunaista makua, mutta monet pitävät silti tätä hyvänä lajikkeena. Lajike on tulisempi (yleensä), kuin Aji Cristal tai CAP 220. Lemon drop sopii hyvin etikkasäilykkeeseen ja tuoreena.