Ero sivun ”Chiluacle Negro” versioiden välillä
ChiliWikistä
Siirry navigaatioonSiirry hakuun
pEi muokkausyhteenvetoa |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
Rivi 1: | Rivi 1: | ||
'''Capsicum annuum''' [[Tiedosto: | '''Capsicum annuum''' | ||
[[Tiedosto:ChiliWiki.jpg|thumb|'Lajike' kukka|200px]] | |||
---- | |||
{| align="right" border="1" | {| align="right" border="1" | ||
|align="center"|''' | |align="center"|'''Kasvin koko''' | ||
|align="center"|''' | |align="center"|Pieni | ||
|- | |||
|align="center"|'''Hedelmän koko''' | |||
|align="center"|n. 2-4 cm | |||
|- | |||
|align="center"|'''Hedelmän muoto''' | |||
|align="center"|Pyöreähkö | |||
|- | |||
|align="center"|'''Tulisuus''' | |align="center"|'''Tulisuus''' | ||
|align="center"|Keskivahva | |||
|- | |||
|align="center"|'''Maku''' | |align="center"|'''Maku''' | ||
|align="center"|''' | |align="center"|? | ||
|align="center"|''' | |- | ||
|align="center"|'''Käyttö''' | |||
|align="center"|Ruuanlaitossa | |||
|- | |||
|align="center"|'''Kypsyminen''' | |||
|align="center"|? | |||
|- | |- | ||
|align="center"| | |align="center"|'''Kukan koko''' | ||
|align="center"|? | |align="center"|? | ||
|align="center"| | |- | ||
|align="center"| | |align="center"|'''Lehden koko''' | ||
|align="center"|? | |||
|- | |||
|align="center"|'''Tukeminen''' | |||
|align="center"|? | |||
|- | |||
|align="center"|'''Valon tarve''' | |||
|align="center"|? | |||
|- | |||
|align="center"|'''Satoisuus''' | |||
|align="center"|? | |||
|- | |||
|align="center"|'''Alkuperä''' | |||
|align="center"|Meksiko ? | |||
|} | |} | ||
[[Tiedosto:Chiluacle_Negro_taimi.JPG|thumb|'Chiluacle Negron' taimi|200px]] | |||
Käytetään paljon kuivattuna meksikolaisessa keittiössä, sopii hyvin patoihin ja kastikkeisiin. | |||
Hedelmät tummanruskeita. |
Versio 6. marraskuuta 2010 kello 14.27
Capsicum annuum
Kasvin koko | Pieni |
Hedelmän koko | n. 2-4 cm |
Hedelmän muoto | Pyöreähkö |
Tulisuus | Keskivahva |
Maku | ? |
Käyttö | Ruuanlaitossa |
Kypsyminen | ? |
Kukan koko | ? |
Lehden koko | ? |
Tukeminen | ? |
Valon tarve | ? |
Satoisuus | ? |
Alkuperä | Meksiko ? |
Käytetään paljon kuivattuna meksikolaisessa keittiössä, sopii hyvin patoihin ja kastikkeisiin.
Hedelmät tummanruskeita.